LOGO LGDPDLW

nowe logotypy„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR), w tym realizację Planu Komunikacji,
współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.
Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.

czaplinek n

czlopa n

drawno n

drawsko n

kalisz n

miroslawiec n

tuczno n

g walcz

wierzchowo n

zlocieniec n

pow walcz n

pow drawski

Polskie Trasy

Przewodnik turystyczny na urządzenia mobilne.

Zapytania ofertowe

Zapytania ofertowe Stowarzyszenia Partnerstwo Drawy z Liderem Wałeckim

Nabory wniosków

Aktualnie trwające nabory wniosków

Ocena Wniosków

Aplikacja do elektronicznej oceny wniosków.

czwartek, 29 sierpnia 2019 13:17

Projekt GOBAL LEARNING FOR MIND AND HEARTH 2016-2019

Napisane przez

Dobiegł końca projekt GOBAL LEARNING FOR MIND AND HEARTH 2016-2019. Przez 3 lata uczniowie złocienieckiego Gimnazjum im. Bohaterów Monte Cassino (a w ostatnim roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego) realizowali zadania związane z tematyką społeczno-kulturową. Projekt obejmował następujące tematy: przedsiębiorczość, taniec, znane osoby, migracja, turystyka, sztuka. Dzięki tej różnorodności tematyki uczestnicy zajęli się różnymi aspektami życia, pokazali również problemy, jak i ciekawostki wokół nas. Dzięki projektowi zawiązali liczne przyjaźnie i pokonali różne bariery kulturowe.

Wśród celów projektu wymienić należy :
1) Aktywizowanie uczestników do nauki języka angielskiego,
2) Podjęcie trudnych tematów, jak migracja i bezrobocie,
3) Wzbogacanie zajęć poprzez wykorzystywanie multimediów t.j. filmów, clipów video, aplikacji, interaktywnych prezentacji multimedialnych oraz oprogramowań komputerowych ,
4) Stworzenie możliwości współpracy międzynarodowej dla uczniów i nauczycieli.
Uczniowie pod kierunkiem nauczycielek języka angielskiego pani Anny Luc i pani Iwony Adamczyk opracowywali materiały, przygotowywali prezentacje, gazetki informacyjne, wymieniali się wynikami pracy z partnerami. Pierwsza część projektu dotyczyła przedsiębiorczości, uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na pytania, jak założyć własną firmę, jakie są możliwości zatrudnienia w najbliższej okolicy, jakie należy posiadać umiejętności i wiedzę, aby być konkurencyjnym na rynku pracy. Pierwsze spotkanie i przełamywanie barier odbyło się w Polsce w 2016 roku. Spotkali się uczestnicy z Polski, Łotwy, Turcji, Włoch, Niemiec. W Polsce zapoznali się z możliwościami zatrudnienia, rozmawiali z przedsiębiorcami, z przedstawicielami Urzędu Pracy , z burmistrzem Kołobrzegu, z burmistrzem Złocieńca oraz przedstawicielami lokalnej Spółdzielni Pracy. Były to spotkania z których wynieśli wiedzę o rynku pracy i o tym , jakie kierunki kształcenia będą w przyszłości poszukiwane.
Kolejnym tematem był taniec. Uczestnicy z wszystkich szkół zwiększyli swoją wiedzę o tańcu, poznali tańce krajów partnerskich, sprawdzili też , czy taniec może stanowić sposób na życie. Za tę część odpowiedzialny był partner łotewski – szkoła z Jaunpils. Wszyscy uczniowie postawili sobie za punkt honoru przygotowanie i przedstawienie tańców. Przygotowali zarówno krótkie filmiki, jak i prezentacje na wspólnym spotkaniu. Łotysze pokazali nam ,jak ważny jest taniec w ich życiu, że tańczyć mogą i młodzi i starzy, że popularny i atrakcyjny jest zarówno taniec ludowy, jak i różne formy tańców nowoczesnych. Duże brawa otrzymała Klaudia wykonująca taniec nowoczesny.
Szwecja podjęła się odpowiedzialności za temat migracji. Wynikało to m.in. z faktu,iż w szkole VIPAN istotna część uczniów stanowią migranci. Wszyscy poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie czym jest migracja, kiedy i z jakim rodzajem migracji spotykamy się, jak to zjawisko społeczne i polityczne wygląda w chwili obecnej i jaki ma wpływ na młodych ludzi. W jaki sposób zmienia się Europa i świat. Tematem tym wyraziło zainteresowanie wiele osób, zaś podczas działań w Szwecji, gospodarze zorganizowali konferencję z udziałem przedstawicieli wyższych uczelni.
Następny temat to była turystyka. Temat interesujący wiele osób, zaś szkołą wiodącą były tu Włochy, gdyż szkoła włoska kształci specjalistów od turystyki. Każda ze szkół uczestniczących przygotowywała ciekawe materiały o swoich rejonach, każdy chciał przedstawić atrakcyjne miejsca, podzielić się swoją wiedzą. Podczas pobytu na Sardynii uczestnicy poznali szkołę partnerską i jej działania. Gospodarze pokazali nam atrakcyjne turystycznie miejsca oraz w jaki sposób dbają o przyrodę i utrzymanie swojej bazy turystycznej.
Zadaniem szkoły niemieckiej w Lippstadt była odpowiedzialność za realizację tematu – znane osoby. Tu każda szkoła musiała wybrać ciekawe osobistości, które uznali za ważne w życiu swojego narodu. M.in. zapoznaliśmy się z takimi sławnymi ludźmi jak,

W trakcie trwania projektu uczestnicy zaglądali do zakładów pracy, gdzie poszukiwali odpowiedzi na interesujące ich zagadnienia, rozmawiali z ciekawymi ludżmi, zaglądali do urzędów i instytucji, rozmawiali z władzami miast partnerskich, angażowali do uczestnictwa również innych rówieśników, swoich rodziców i rodziny.

Artykuł odzwierciedla jedynie stanowisko jej autora i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.

foto

autor: A. Arcimowicz

Czytany 489 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 29 sierpnia 2019 13:22

Nasi partnerzy

dzialajlokalnie Logo PAFW poziom arfp logo